Innkorting av Gjøvikbanen vil bidra til bedre byutvikling i Groruddalen og Nittedal.
En innkorting mellom Grorud og Nittedal kan redusere reisetiden til Oslo sentrum og avlaste Rv 4 og Oslotunnelen til jernbanen. Det betyr også at Gjøvikbanen sløyfer den lange omkjøringen gjennom Nordmarka hvor det er verken folk eller gods. Linjen gjennom marka kan dermed avvikles og deler av området kan vurderes for byutvikling.
En Nittedalsbane med dobbeltspor kan gi betydelig reduksjon i reisetider og avlaste Trondheimsveien for personbiltrafikk. Banen vil også kunne stimulere til byutvikling på Rotnes i Nittedal og Grorud. Dette samsvarer også med Nittedal sin kommuneplan.
I stedet for å vente på ny Oslotunnel kan staten allerede nå starte arbeidet med en tunnel mellom Grorud og Nittedal med sikte på nytt dobbeltspor og opprustning av linjen til Hønefoss. Da får man også et godt alternativ for trafikken med tog mellom Oslo og Bergen. Senere kan Gjøvikbanen koples til Dovrebanen og dermed kunne avlaste også denne linjen.
Bedre nettverksutbygging av jernbanen er nødvendig for å lykkes både med gods- og persontrafikk. Tiltakene er også viktige i et beredskapsperspektiv hvor man må kunne flytte store ressursinnsatser mellom landsdelene.
En utbygging av jernbanenettet vil også føre til behov for endringer i veibruken. En robust E6 og E18 hører med i dette bildet. Østlandet bør få et tungtrafikknett med anbefalte kjøreruter til andre landsdeler og utlandet. Likeså bør det være tydelige kjøreruter til og fra godsterminalene med direkte ut- og innkjøring til hovedveinettet. Alnabruterminalen mangler direkte kopling til E6 og har begrensninger for videre utvikling som følge av at terminalområdet har kvikkleire og høyspentmaster som går over store deler av terminalområdet. Inntil kvikkleiren er sikret og høyspentmastene er lagt i bakken blir det også vanskelig å få til videre utvikling av områdene rundt terminalområdene.
Samtidig må jernbanen videreutvikles der godset oppstår og hvor det er behov for stordrift i persontransportene. Godsterminaler og sidespor må følgelig bygges der grossister, speditører og industrien har sine lagre og produksjonssteder.
Noen suppleringer til Einars utmerkete artikkel:
Gjøvikbanen til Grua er del av godslinjen Oslo-Bergen som frakter 60 % av alt godset mellom de to byene. Tunnel til Nittedal vil også fjerne behovet for Alnabanen mellom Alnabru jernbaneterminal og Grefsen. Alnabanen, som deler Hovinbyen i to, kan fjernes og åpne for byutvikling og bedre intern kontakt. Om staten bygger tunnelen til Nittedal vil det ikke bare være til nytte for byutvikling i Nittedal, men også for byutvikling i Oslo slik senketunnelen bidro til utvikling av Bjørvika. Forkorting og opprusting av Gjøvikbanen og forbindelsen videre til Hønefoss vil gavne godstransporten, passasjertrafikken, Bergensbanen og bygging av Ringeriksbanen som allerede synes utdatert med motorvegen over Sollihøgda. Bane Gjøvik-Moelv er en gammel og dårlig idé. Beredskap for militær transport er kanskje eneste argument, men her er opprusting av vegnettet i Nord-Norge bedre anvendte penger.
Ordet overflødiggjøre Ringeriksbanen hadde falt ut i teksten min.
Tiltrer det Einar og Njål skriver. I tillegg til det de nevner vil en omlegging av Gjøvikbanen vi a Hovedbanen på Grorud, overflødiggjøre riving av bebyggelsen på Hylla (Vålerenga).
Viktig med Gjøvikbanen
Viktig at gjeninnføring av helstatlig NSB, er mulig innen EØS
Har sendt følgende til Jernbaneforbundet:
Ap bøyer av for EUs tog politikk på grunn av EØS, Klassekampen 18.9.
Innenfor EØS avtalen har statene lov til å droppe konkurranseutsetting og anbud dersom tjenesten drives i egen regi, fullt og helt av det offentlige selv. Slik det var i Norge med NSB før Solberg Regjeringen i 2017 gjennomførte sin jernbanereform. Jernbaneforbundet bør sjekke hvordan det drives av det offentlige selv i Tyskland og Sveits. Vår nye samferdselsminister hevder at det vil ta tid og er uaktuelt i Norge.
Med opplegget i NSB før 2017 og i Tyskland og Sveits i dag, har vi et grunnlag for relativt rask gjeninnføring av statlig NSB i Norge.
Trygve Roll-Hansen, utreder i Samferdselsdep. i 40 år (1970-2010)